Обележен Светски дан борбе против СИДЕ

Н а територији Колубарског округа у овој години доказан је један случај инфекције ХИВ-ом и у току су обраде за још три случаја. Само 17 особа тестирано је преко Саветовалишта за добровољно и поверљиво саветовање тестирање у Заводу за јавно здравље Ваљево ове године. То су подаци који су изнети на конференцији за медије одржаној у градском Заводу у организацији Црвеног крста, а поводом Светског дана борбе против сиде, који се обележава 1. децембра. Новинарима су се обратили представници релевантних организација које се баве превенцијом ХИВ инфекције у нашем граду, који су најавили низ едукација и интерактивних активности са младима, које за циљ имају очување здравља и превенцију од ХИВ-а.

Епидемиолог Завода за јавно здравље др Биљана Рајковић изнела је републичке податке који датирају до краја 2021. године, према којима у нашој земљи има око 5.000 особа заражених ХИВ-ом, од којих је отприлике половина још увек жива. Подаци указују да на годишњем нивоу у Србији има око 150 до 200 новоинфицираних, односно око 50 АИДС случајева. Предочила је и податке за Колубарски округ.

- Први ХИВ позитиван случај у Колубарском округу забележан је 1990. године и до сада бележимо 56 случајева ХИВ инфекције у нашем округу. У односу на претходну конференцију имамо један случај доказане инфекције ХИВ-ом и у току су обраде на Инфективној клиници за још три случаја. Што се тиче трансмисивних група та дистрибуција у нашем округу је потпуно иста као и у Србији. Заступљене су све трансмисионе групе са доминацијом сексуалног пута преноса и, нажалост, сви узрасти. Што се тиче тестирања, у округу никад нисмо имали више од 1.900 тестираних узорака крви на ХИВ, с тим што су последње две КОВИД године још лошије по броју тестираних. Наша земља спада у ред земања са ниском инциденцијом ХИВ-а, међутим спада и у групу земаља са малим бројем тестираних лица, а суштина је да се ХИВ инфекције открију у што ранијој фази, да би се захваљујући новим лековима претворила не у смртоносну болест, већ у неку хроничну болест уз вишедеценијско преживљавање. У овој години је преко Саветовалишта у нашем Заводу тестирано укупно 17 особа. Саветовалиште ради сваки дан, али још увек постоји отпор због могуће стигматизације, тако да је одзив јако мали.

Славица Филиповић, струковна медицинска сестра – специјалиста јавног здравља из Службе поливалентне патронаже ваљевског Дома здравља, истакла је да увек треба тежити, желети и радити на томе да у нашем окружењу немамо ниједног ХИВ позитивног члана наше заједнице.

- Ми смо свесни чињенице да наши млади и основци већ у основној школи ступају у сексуалне односе и на тај начин смо ту да већ од трећег и четвртог разреда указујемо на те теме везано за пубертет, раст и развој, на факторе ризика када говоримо о болестима зависности. Указујемо које су то штетности конзумирања психоактивних супстанци, затим алкохола и тако даље. Указујемо до којих граница и размера то могу бити последице за здравље. Оно што је битно нагласити је да и када се десио ризичан контакт јесте благовремено тестирање. Важно је радити на подизању свести и на дестигматизацији људи који су инфициарни ХИВ-ом. Да пробудимо свест, да ако је неко чак и ХИВ позитиван да започнемо благовремено лечење. Чули смо да су терапијски поступци у лечењу сиде и у нашој земљи, као и на светском нивоу, достигли један ниво успешности. Треба указивати на одговорност у понашању када се деси инфекција, као и на благовременом тестирању.

О обуци вршњачких едукатора као главној активности Омладине ЈАЗАС поводом Светског дана борбе против сиде, говорила је Весна Ралић, професорка Медицинске школе, која је и портпарол Омладине ЈАЗАС

- Та обука се реализује по сертификованом моделу Омладине Јазаса и трајаће 4 дана. Предавања вршњачких едукатора ће се реализовати у основним школама и она су намењена ученицима седмог и осмог разреда градских школа, као и ђацима четири сеоске школе. Планирано је да едукацијом буде обухваћено 12 група, што значи да ће наши едукатори одржати предавање за 250 ученика. Обука ће се реализовати у Музеју завичајних писаца, а овај пројекат подржала је Градска управа града Ваљева. Наши партнери при овој обуци су Медицинска школа и Црвени крст.

Александар Томић, секретар Црвеног крста Ваљево, најавио да ће заједничким деловањем свих партнера на пројекту превенције ширења ХИВ инфекције у нашем граду бити омогућено веће тестирање него што је то било претходне године.

- Очекујемо да ћемо употребити 50 тестова који су набављени из пројекта. Црвени крст је организација са највећом волонтерском базом. Нама је програм превенције ширења ХИВ инфекције и очувања репродуктивног здравља од великог значаја. Наши волонтери тај програм воле, сматрају га интересантним, некако се у сопственом окружењу лако етаблирају као носиоци знања и нама је циљ да се тај тренд настави. Важан нам је тероетски оквир, да наши вршњачки едукатори упознају болест, али нам је важно да овладају комуникацијским вештинама, и да те информације које су од значаја на ваљан и разумљив начин пренесу својим вршњацима.

На Светски дан борбе против ХИВ-а/АИДС-а, 1. децембра, осим тестирања и почетка обуке вршњачких едукатора, Црвени крст је у сарадњи са Омладином ЈАЗАС и осталим партнерима на Грдском тргу спровео активности поделе презерватива и едукативног материјала, разговарало се са младима о превенцији, а у Медицинској школи уприличено је предавање гинеколога др Душана Антонића.

Извор: интернет портал Ваљевска посла

Повратак на Главну страну