Свечано обележена Национална недеља дојења

Д ом здравља Ваљево је, у сарадњи са Општом болницом Ваљево и другим партнерским установама, обележио Националну недељу дојења организујући лепу и врло посећену свечаност у свом Едукативном центру. Манифестација је организована са циљем промоције дојења као најбољег облика исхране новорођенчета, као и представљања новина започетих у ваљевском Породилишту по препорукама „Националног програма подршке дојењу, породичној и развојној нези новорођенчета“. Будућим мамама које похађају Школу за труднице и родитељство, породиљама и младим мајкама, од којих су неке биле и са бебама, обратили су представници Опште болнице Ваљево и Дома здравља Ваљево: гинеколози, неонатолози, педијатри и патронажне сестре. Присуствовали су и представници локалне самоуправе, управа Дома здравља, представници Завода за јавно здравље, домова здравља Колубарског округа, Црвеног крста, професори и ученици Медицинске школе, као и представници других установа и удружења.

Присутне је поздравио начелник Службе за здравствену заштиту жена др Милан Мирковић, указујући пажњу првенствено трудницама, којима је поручио да пажљиво саслушају данашња излагања. У име Дома здравља стручна излагања имали су др Ивана Ракић из Службе за здравствену заштиту жена и др Валентина Марковић, начелник Службе за здравствену заштиту деце, а у име Опште болнице Ваљево Др Драгица Димитријевић, шеф Одсека неонатологије Службе за гинекологију и акушерство и др Младен Алексић из исте службе. Др Ракић је истакла да труднице саветују да похађају припремни програм за порођај и Школу за труднице и родитељство, чиме могу значајно да повећају знање о здрављу у трудноћи, дојењу, нези новорођенчета и родитељским вештинама. Др Младен Алексић је рекао да трудница већ од 25 недеља може да се едукује у вези дојења јер се сматра да се организам од тада припрема за лактацију.

Педијатар Валентина Марковић истакла је предности које мајчино млеко има у односу на адаптиране формуле, а којима се данас често прибегава. „Дојење је привилегија што се тиче исхране у првој години живота, идеално је за бебу и њен оптималан раст и развој, а доноси велику имунолошку и психолошку корист. Предности су велике, а деле се на нутритивне и ненутритивне. Нутритивне подразумевају храну, енергетски потенцијал који постоји у мајчином млеку и искоришћеност која је боља него у адаптираним формулама. Мајчино млеко је потпуно прилагођено дигестивном тракту одојчета захваљујући концентрацији и односу хранљивих материја. Ненутритивне предности се огледају у значају за имунолошки, емоционални и интелектуални развој детета. Контраиндикације на мајчино млеко такорећи не постоје.“

Др Марковић је истакла је да је битно добро информисати будуће мајке о дојењу и смањити заблуде. По статистици Саветовалишта Дечјег диспанзера проценат дојења у Ваљеву је већи него у многим другим градовима и знатно већи него што се наводи у подацима УНИЦЕФ-а за Србију (13 процената до шестог месеца, добијени телефонском анкетом међу породиљама). Деца у Саветовалиште прво долазе са месец и по дана и 2018. године је у том узрасту проценат дојења био 67 одсто, док у 2019. за сада износи 57 одсто. Проценат мајки које доје смањује се у трећем месецу, али остаје исти до краја прве године и износи око 46 до 47 одсто.

Др Драгица Димитријевић, шеф Одсека неонатологије Гинеколошко-акушерске службе Опште болнице Ваљево, говорила је о променама које доноси Национални програм подршке дојењу. Најзначајнија новина овог програма је препорука да одмах после порођаја треба успоставити контакт „кожа на кожу“ мајке и бебе, као и да породиља и беба треба да проводе све време заједно у соби. Већ је започет у ваљевском Породилишту, али се очекује да потпуно заживи од 1. јануара 2020. године. „Контакт „кожа на кожу“ подразумева да се беба одмах, још док се не пресече пупчаник, ставља на мамине груди. Врло је важно да ту остане сат времена и да без наше помоћи и намештања бауља по мајци, нађе дојку и већ на порођајном столу почне да сиса. После тога се дете преводи на Неонатологију ради опсервације, а када мама пређе у собу беба ће бити с њом. У случају оперативног порођаја у потпуној анестезији, што је код нас још увек случај и то око 30 процената, пожељан је контакт „кожа на кожу“ са пратиоцем. Желели бисмо да охрабримо присуство пратиоца, без обзира да ли је то партнер или особа од поверења, која би дошла с мамом на порођај. Направили смо већ договор са „Росом“, односно са „Кока Колом“, они ће нам опремити фотеље за развојну негу, где би та особа могла да лежи и држи бебу на себи и биће опремљена једна соба за маме са бебама ниске порођајне масе. Ниједна од тих радњи не сме да се изводи без надзора особља и да угрози сигурност пацијента. „Руминг ин“ подразумева 24-часовни боравак бебе са мамом у соби, где се све одвија, уз надзор сестара. Мамама се даје максимална подршка у вези измазања и дојења.“

Славица Филиповић је говорила о улози Службе поливалентне патронаже као пријатеља породице, која породицу прати од трудноће, а после порођаја прва долази кући. Патронажа у том процесу сарађује са свим службама у Дому здравља и Општој болници, саветује преко Телефонског саветовалишта, организује Школу за труднице и родитељство, сарађује са осталим домовима здравља Колубарског округа обавештавајући их о отпуштеним мајкама из породилишта ваљевске болнице. “Окупили смо се данас заједно да пошаљемо поруку јавности, а пре свега будућим родитељима, да мајчино млеко јесте најбоља храна за правилан раст и развој њиховог детета, али и за здравље мајке. То је и корист за целу државу и друштво. На основу Националног програма подршке дојењу, породичној и развојној нези новорођенчета имамо обавезу као здравствени професионалци да пружимо тимску подршку и да у свом делокругу јачамо капацитете да свака мајка буде дојиља, односно свако дете буде дојено.“

Дом здравља је захвалницама и цвећем наградио мајке које су ове године дојиле дуже од шест месеци. Свим трудницама поклоне је уручио представник компаније „Вега“ из Ваљева, а присутним породиљама поклоне за бебе фирма „Весела рода“, такође из Ваљева. Треба истаћи да је свечано обележавање Националне недеље дојења било сјајно организовано и да је сала Едукативног центра била препуна. Позиву се одазвало чак 30 трудница и десетак породиља, неке од њих са бебама.